Punaportin Bluesin tapahtumissa tulee käyttää kasvomaskia

9.10.2020

Kanta-Hämeen sairaanhoitopiirin 9.10 antaman suosituksen mukaisesti Punaportin Blues edellyttää seuran tapahtumissa kasvomaskin käyttöä.Kasvomaskia tulee käyttää seuran järjestämissä harjoitus- ja ottelutapahtumissa. 

- Maskipakko koskee kaikkia hallien vierailijoita ja saattajia: Katsojia, pelaajien perheenjäseniä ja toimitsijoita.

- Maskia ei tarvitse käyttää pelaajana, valmentajana tai tuomarina ottelu- tai harjoitustapahtumassa – tällöin suosittelemme maskien käyttöä hallien yleisissä tiloissa (käytävät jne.)


Toimenpiteet koronaviruksen leviämisen estämiseksi ovat meidän kaikkien yhteinen asia. Vaikka tiukat säännöt tuntuvat ikäviltä, ne ovat yhteiseksi turvaksi. Haluamme jatkaa koripallokautta mahdollisimman turvallisesti.


Muita tärkeitä asioita: 

  • Tulethan hallille vain terveenä.
  • Pese kädet huolellisesti ja usein.
  • Vältä ruuhkia käytävässä ja katsomossa - anna tilaa muille.
  • Jos yskittää, yski hihaan tai nenäliinaan.

Kiitos kun noudatat ohjeita ja sääntöjä!